Indiánská tvorba - Návrhy a rady
Ludmila Koláček Zusková
Určitě spousta z Vás by si chtěli vyrobit věci sami. Koláček zde nabízí postupy, jak si můžete sami doma vyrobit pár věcí, kde náklady jsou minimální, ale pokud by jste si chtěli některé věci nechat vyrobit, určitě Koláčka kontaktujte.
Ludmila Koláček Zusková (Waštelo Čaglíška Wo) atheliercakee@seznam.cz 777/992022
Tkaní korálků na stavu
Dlouho jsem přemýšlela co nového jsem dát za návod až jsem si řekla že by to chtěl zase něco co se hodí pro všechny, jak indiány, trapery tak westerňáky, je to jednoduchá a poměrně rychlá práce ke které nepotřebujete nic speciálního nebo drahého na počáteční investici.
Co vlastně budeme potřebovat???
Tkací rám, buď si ho vyrobíme z dřevěných lišt VIZ OBRÁZEK, můžeme si ho zakoupit v obchodě s uměleckými potřebami nebo v hračkářství (cena rámu je cca do 300 kč) a popřípadě můžeme použít obyčejnou krabici od bot kterou nahradíme jednoduchý tkací rám. Samozřejmě záleží na tom co budeme vyrábět. Pokud budeme dělat jen náramek nebo sponku do vlasů postačí jednoduchý rám nebo zmiňovaná krabice od bot pro větší a delší výrobky třeba krempy na klobouk nebo opasky na šaty je vhodný tkací rám na který natočíme dostatečně dlouhou osnovní nit. Rokajlové korálky různých barev, ale vždy ve stejné velikosti (pro začátek zvolte raději větší korálky třeba ponny korálky), jehlu na korálky, osnovní nit (perlovka), pevnou pracovní nit na navlékání korálků, nůžky a pro začátek i trpělivost.
Vzor na tkaní je dobré si rozkreslit na čtverečkovaný papír pro lepší orientaci ve vzoru při práci VIZ OBRÁZKY.
Rám zhotovíme z lišty o profilu cca 1,5x3cm o délce cca 2kusy 20cm, 2kusy 30 až 35cm, 4kusy kovových úhelníčků 3x3cm, 8kusů vrutů do dřeva 3,5x12mm. Nařezané lišty spojíme ze vnitřku úhelníčky aby rám držel pevně pohromadě. Na dvou kratších protilehlých stranách si 5cm od kraje uděláme jemnou pilkou 0,5cm od sebe zářezy o hloubce 0,5cm. Na náramky a sponky nám bude stačit asi 20 zářezů.
Podobně lze rám udělat z krabice od bot kdy na kratších protilehlých stranách nastříháme krabici také 0,5mm od sebe a 1cm do hloubky.
Na tkací rám nebo stav napneme osnovní nitě (pevná, silnější nit například perlovka) pamatujte na to, že osnovních nití je vždy o jednu více než je korálků v každé řadě. To znamená, že na 5 korálků do řady napneme na rám 6 nití. Pracovní nit navlečeme do jehly na korálky a přivážeme ji na pravou krajní osnovní nit (konec necháme cca 1cm dlouhý buď na zapošití nebo do tkaničky náramku). Navlečeme určený počet korálků a vložíme je ze SPODNÍ mezi osnovní nitě a prstem podržíme korálky v mezerách, provlékneme jehlu zpět všemi korálky z VRCHU a utáhneme nit. Celý tento proces opakujeme dokud není náramek dostatečně dlouhý. Na konci uděláme opět uzlík na osnovní niti a konec pracovní nitě buď zapošijeme do korálků cca do 3 řad nebo necháme volný konec do tkaničky na zavázání.
Tkaním na stavu můžeme vyrobit nepřeberné množství náramků, pásků kolem krku, sponek do vlasů nebo dokonce kremp na westernový klobouk. Fantazii a tvořivosti se meze nekladou. Barevné kombinace a vzory mohou být v tradičním stylu nebo moderní to záleží na každém výrobci. Můžete tak vytvořit sami pro přátele náramek se jménem na památku nebo komplet pro moderní kostým na Pow wow (třeba náramek a náhrdelník na šálový tanec nebo jinglle). Je to vhodný způsob pro výrobu drobných dárků v indiánském stylu pro různé návštěvníky nebo příznivce indiánských i westernových akcí. Utkané pásy lze našívat na různé plátěné kabelky, tašky a vytvořit si tak originální módní doplněk pro akce s indiány, westerňáky nebo jen na cestování do přírody.
Látková košile
Látková košile byla nedílnou součástí jak bílých osadníků, lovců, traperů a později i indiánů. Její nošení bylo z mnoha stran praktické. Jednak se vyráběli z dostupných látek (od bílého plátna až po jednobarevné přes vzorované látky ((látky se vzorem měly nejčastěji tmavý podklad s kytičkami nebo drobnými geometrickými vzory nebo světlý podklad a tmavé květinky nebo vzorečky)) až po tenký flanel nebo barchet). Střih byl jednoduchý a praktický, čím starší model košile tím méně manžet, knoflíků a ozdob, v podstatě jen tělo a rukávy. Často nebyly rukávy v podpaží ani sešité a to z důvodu lepšího pohybu při práci nebo měly vložené podpažní klíny. Látkové košile se v zimním období na sebe vrstvily a to až tři na sebe a vždy tak, že nejlepší košile byla na vrchu. Pracovní košile se nosily až do úplného roztrhání... Pro bílé osadníky, lovce a trapery to byla běžná část oděvu, pro indiány se staly všedním kusem oděvu až s rozšířením obchodování. Dnes jsou však tradičním doplňkem pro indiánské kostýmy na Pow Wow a to jak v moderním tak tradičním pojetí.
Potřebujeme: látku (pro začátek stačí jen bílé prostěradlo nebo kytičkovaná cejcha popřípadě jakákoliv látka vhodného rozměru a vzoru), nůžky, metr, tužku, jehlu, asi 20 špendlíků a nit.
Krásných látek vhodných na látkové košile a indiánské pracovní šaty je dnes dostatek. Jsou k dostání v šíři 90 a 140cm v prodejnách s látkami i speciálních prodejnách s Patchworkem, kde je nepřeberné množství krásných vzorů které ovšem zaplatíte.
Později popsané rozměry odpovídají výšce 170cm až 180cm a váze 70 až 80kg, rozměry si je potřeba upravit podle celkové výšky a váhy, je třeba dobře naměřit rukávy a délku těla košile a vždy připočítat rezervu na švy. Rukávy jsou mírně nařaseny po celé délce paže a délka těla je pod zadek.
Nastřihneme si 2x tělo košile (A), 2x rukáv (B), límeček (délka dle vašeho rozměru a šíře cca 10 - 12 cm), lem rozparku (délka dle potřeby a šíře cca 8cm). Nejprve odměříme šíři ramen a prostřihneme mírně oblý výstřih (okolo 20 - 25 cm dlouhý s obloučkem okolo 3cm) a rozparek (jeho délka je okolo 10 - 15 cm). Sešijeme ramena a olemujeme rozparek výstřihu a přišijeme límeček (límec a lem je obdélník přeložený na polovinu a sežehlený na čtvrtiny). Na užší straně rukávů ušijeme tunýlek pro gumu nebo šňůrku, rukáv přiložíme k tělu košile a na středu ramene uděláme z každé strany proti sobě dva sklady cca 2cm široké. Rukávy přišijeme k tělu. Pokud chcete vylepšit střih je možné vložit pod rukávy klínky o velikosti 10 x 10 cm (C) obdobně jako u látkových pracovních šatů. Nakonec sešijeme rukávy a tělo k sobě. Do zápěstní části navlečeme gumičku nebo bavlněnou šňůrku.
1.šíře těla košile 6cm
2.délka košile 70cm
3. šíře celého rukávu 60cm
4. délka rukávu 55cm
5.šíře rukávu u manžety 30cm
6.klíny pod rukávy 10 x 10cm
7. rozparek výstřihu 12cm
8.výstřih 25cm
Tuto jednoduchou látkovou košili ušijete v ruce za víkend a na stroji za odpoledne. Mějte po ruce žehličku na sežehlování lemů, manžet a límce, je to dobrý pomocník. Ušít košili zvládne i švadlenka začátečnice. pokud jsou rukávy příliš široké a nebo dlouhé opásejte je mezi lokty a ramenem sashe (tkaný pás) nebo pruhem kontrastní látky.
Že nejsou gumičky na manžetách stylové, ale věřte, že velmi praktické, rozhodně více než tkaničky které se věčně rozvazují a pletou.
Toto je nejjednodušší tvar košile, dále se dají košile upravovat pomocí manžet na knoflíky a propínacích stojáčků. knoflíky volte buď perleťové, kovové nebo dřevěné viz obrázky 1 a 1A kde je vidět detail manžety a obrázky 2 a 2A a 2B kde jsou vidět detaily límečků.
Na obrázcích jsou rozkresleny různé detaily límců a manžet. tak hurá do toho!!!
Váček na krk
Potřebujeme: kousek kůže, korálky, pevnou nit nebo umělou šlachu, jehlu na králky, plechové kornoutky, kousek flauše, kožené řemínky a velké korálky na ozdobu. Je to dobrý začátek jak se naučit vyšívat a obšívat. Za cca 2hodiny si vyzkoušíme techniku plošné výšivky a ozdobného vyšívání na výrobku, který můžeme použít jako amulet na krk, který můžete vycpat troškou tabáku nebo si do něj uložit třeba padesátikorunu na horší časy nebo třeba jehlu a kousek nitě když se utrhne třeba knoflík..
Kůže: kůže je činěná jelenice buď způsobem chemickým nebo dle vzoru indiánů mozkem, z vlastní zkušenosti musím doporučit "mozkovku", tu si nejrychleji vyrobíte přemozkváním chemicky činěné kůže (zbytky kůží seženete například v řempu), na tu přemozkovanou se pak vyšívá jedna báseň, pro děti je dobré na začátek zvláště na váčky a taštičky i kůže umělá na tu se jim bude dobře vyšívat, není to sice stylové, ale na naučení super (zakoupíte v drogerii cca za 40kč)
Korálky: na vyšívaní dva druhy velmi drobné korálky (seadbeads) ty jsou z období rezervací to jest cca 1880 až současnost, korálky větší (ponnybeads) jsou ze staršího období, odstíny korálků se také liší od těch dnešních, korálky staré doby nejsou jednak tvarově nedokonalé a jejich barevnost je poněkud tlumená, obecně lze říci, že dnešní korálky jsou příliš křiklavé, ale záleží také na tom jestli vyšíváme ke kostýmu staré doby nebo k modernímu, pro výšivku je vhodné vždy vybírat stejnou velikost korálků pro lepší práci.
Nit: na vyšívání používáme buď pevnou voskovanou nit (vyrobíme si jí když pevnou nit například režnou nebo jeansovou protáhneme 2x v kousku včelího vosku) nebo šlachu, ta je buď umělá nebo přírodní, umělou šlachu seženete u obchodníků s potřebami pro indiány (klubko cca300 až 400kč), pokud nevíte jak se vám s ní bude pracovat sežeň te si kousek a vyzkoušejte si jak se vám s ní bude vyšívat.
¨
Jehla: tenká jehla na korálky (koupíte v galanterii kus cca 5 až 10kč)
Plechové kornoutky: jsou to kornoutky stočené z plechu, nejvhodnější na jejich výrobu jsou hladké plechovky od rajského protlaku které vypálíme v ohni od barvy a nůžkami na plech nastříháme dle vzoru a stočíme na kleštích s kulatými a hladkými kleštinami
¨
Flauš: pokud z něj nešijeme šaty nebo košili nemusíme kupovat metráž (cena cca 450kč za metr), ale budete jen zdobit postačí červené sako ze sekáče, které rozpáráte a máte spousty materiálu za pár korun.
Na kůži si nakreslíme obyčejnou tužkou střih váčku, linka na vyšívání je silná nejčastěji od 8 do 12mm záleží na velikosti korálků (do řádku jich bývalo 6 až 8 nebo také třeba 10 až 15 ale to není na váčky ale spíše na šaty ve starších dobách). Asi 2mm od kraje uděláme vpich (já dělám uzlíky, ale správně by se měla nit jen zapošívat) a navlečeme příslušný počet korálků na šířku linky a přišijeme (nákles), druhý vpich vedeme těsně vedle vpichu předešlého (na šířku poloviny korálku) pokračujeme dokud není výšivka hotová, na konci uděláme uzlík a nitku zapošijeme.
Obšívání stehem "stojí - leží" je zdobení a sešívání okrajů váčku (nákres) Vždy propíchneme okraj obou kůží a tím sešíváme boky váčku k sobě.
Připevnění čečetky ke kornoutku je pomocí kožemené řemínku. V polovině proužku flauše uděláme uzlík a zatáhneme do vnitřku kornoutku. Přizdobíme řemínky kůže s velkými korálky (crowbeads), kostice, knoflíky, rolničky... Váčky lze ozdobit ještě proužky kůže, korálky, knoflíky, rolničkami a tak... Zrovna tyto malé váčky jsou klasickou ozdobou na krk a jejich ztvárnění je něco o jeho autorovi nebo nositeli. Moc pěkně vypadají různé velké korále, nábojnice, knoflíky, mince, kostice nebo třeba náprstky na šití.
Nákrčník a ozdoby na krk
Nákrčník: Je typickou ozdobou indiánů a indiánek plání. Nákrčníky se nejprve vyráběli z mušlovových podlouhlýchkorálk, které později nahradily kostice. Dnes se často tyto kostice vyrábějí z umělé hmoty a to zejména proto, že umělá hmota je levná a lehká. Mnohdy jsou nákrčníky vyráběny ze zvláštních ulit měkkýšů, z kelnatek.
Potřebujeme: Kostice nejlépe opravdu kostěné, dlouhé 3 až 4cm, velké barevné korálky (crow, corneliany - barevné korálky s bílým středem), proužky pevné kůže cca 0,5 x 3 cm (zbytek z opasku), pevné silné nitě (dratev) nebo šlachu.
Postup: Nastříháme si 3 nitě o délce cca 70cm a 20cm od kraje uděláme uzlíky a protáhneme každý z nich otvory v pružcích kůže. Střídavě navlékáme kostice a korálky mezi které vkládáme jako vodiče proužky kůže (nákres).
Korálky na krk:
Indiáni se vysloveně vyžívali v množství korálků navěšených kolem krku. Nejčastěji celé šňůry velkých korálků vážících i více jak 1kg. popuste uzdu vlastní tvořivosti navlečte šňůr korálků namátkově nebo v kombinaci s vinutými perlemi, mosaznými korálky, zuby, kosticemi, perleťovými knoflky.
Pánské korále s knoflíkem...
Potřebujeme slabý proužek kůže na který navlečeme polovinu korálků protáhneme větší perleťový knoflík ozdobím proužkem kůže a navlékneme zbytek korálků. Na kůži uděláme na zakončení uzlík a necháme z každé strany kousek řemínku na zavázání.
Připojuji několik fotografii jak hotových výrobků tak materiálů použitelných na výrbu korálků kolem krku.
Kapote s límcem
Potřebujeme: deku (nejideálnější by byla deka Hudson bay nebo Missourri ale vzhledem k tomu že jejich cena je od 1600 do 2000kč je mi jasné že je to pro mnoho lidí dost peněz, proto nám postačí buď nemocniční deka nebo deka civilní obrany, jejich cena je do 200kč nebo můžeme použít klasickou larisu kterou jsme vyřadili nebo deku která má v sobě vlnu a není umělá) barvy dek jsou u Hudson bay jsou nejčastěji červená, vínová, zelená a modrá s černým pruhem nebo takzvaná duhová což je krémová deka s barevnými pruhy (drobné černé proužky na okraji deky označují gramáž deky, čím více proužkou tím teplejší deka), pokud jsme si zvolili českou larisu měla by být buď tmavě červená, zelená nebo modrá popřípadě hnědá nebo tmavý podklad s pruhy (světlé barvy nedoporučuji protože v kapote budeme chodit v nevlídném počasí nebo sedět večer u ohně ani dekory zvířátek nebo muchomůrek nejdou vhodné), pokud zvolíte jinou deku je třeba zjistit jestli je v ní alespoň trochu vlny a jestli se deka netahá ( nejsou absolutně vhodné flísové deky od vietnamců nebo z Ikei), tahle deka je z frcu za pár korun a i přes to, že je kostičková (pruhy by byly lepší imitovala by třeba deku Missourri) mi přišla vhodná neb jsem jí jistě ukradla nějakému kolonistovi co jel osidlovat divoký západ!!! Jinak deku Hudson bay mohu vřele doporučit, ale šetřím si jí na spaní jak do teepee tak v civilu! Saténové nebo taftové stuhy na olemování těla kapote a rukávů (na kapote na fotce se mi to povedlo tak že lemy deky vyšli naprosto přesně jak na tělo tak na rukávy a límec, lemování tedy odpadlo), větší jehlu a pevnou nit v barvě deky, popřípadě větší korále alespoň dvou barev na ozdobu límce, spínací špendlíky nebo delší špendlíky klasické, metr, nůžky a křídu nebo fix.
Jak naměřit velikost: Změřte si obvod okolo ramen přes hrudník a přidejte alespoň 15 až 20 cm, délka je variabilní nejčastěji mírně nad kolena nebo o něco delší než do půlky lýtek záleží jak dlouhé chcete, rukávy jsou na délku od ramen po zápěstí a třásně o délce 15 až 20 cm a jejich šíře po přeložení by měla být cca 30 až 35cm, límec je délka obou klop a výstřihu, pasek je dlouhý alespoň jako tělo kapote nebo o něco delší, možno jeje sešít ze dvou kusů nebo můžeme použít klasický kožený opasek. Promyslete důkladně délku kapote aby se vám v něm dobře chodilo, pokud se vám povedou delší rukávy než by jste chtěli jednoduše je ohrňte.
Pracovní postup: tělo kapote olemujeme buď kontrastní nebo stejně barevnou stuhou, stejně tak jednu stranu obou rukávů a tři strany límce. Sešijeme rukávy a ohrneme část na třásně na líc kapote. Tělo kapote přeložíme na polovinu a začneme měřit. Od středu na každou stranu 10 až 12 cm, hrany těla přeložíme křížem k límci (viz obrázek A a B). Prostřihneme rukávy (vyznačeno modře) a sešijeme ramena kapote (místa bez vyznačení). Všijeme rukávy do kapote švem dolů a rozstříháme třásně na proužky o šířce 2 až 3 cm. Límec přišijeme neolemovanou částí k výstřihu a klopám tak že šev je pod límcem. Celé kapote šijeme předním stehem.
Obměnou kapote s límce je kapote s kapucou (viz obrázek) to bylo velice oblíbené. I tělo kapote se dá upravit mírně zešikmenými rameny do tvaru více kabátu evropského střihu..
Kopí které neublíží, ale dobře vypadá....
Materiál: černá tužší pěna nebo guma silná cca 1cm (vhodná je náhrada na zednické hladítko), rovná větev cca o průměru 25 až 30mm a dlouhá asi 1,5 až 1,7 m, zbytky jemné jelenice, červeného flauše, pera, korálky, kovové kornoutky...
Pracovní postup: Z pěny si vyřízneme podle nákresu dva díly čepele kopí a slepíme k sobě oblé plochy, popřípadě je můžeme zašít do pouzdra z černé látky, větev zbavíme kůry a uděláme na ní dva zářezy podle obrázku cca 10cm od sebe, čepel kopí přivážeme pomocí koženého řemínku ke dřevu, proužek flauše o délce cca 14cm a širokém o něco víc než je obvod kopí přivážeme také pomocí řemínků, tím zakryjeme zbytek pěny, ozdobíme pery, korálky, kornoutky, skalpy...
Pozor! I přes to, že je hrot kopí měkký, stále je to "dlouhý a nebezpečný klacek"! Kopí je vhodné jak pro pěší indiány, tak pro ty na koni, oproti tomu pravému je lehké což je výhoda hlavně pro jezdce. Tak práci zdar ať nejdeme na války s rukama v kapsách na ty modré kabáty..
Válečná palička kterou neublížíte...
Materiál: Pěnový míček velký asi jako je ten tenisový, zbytek jemné jelenice o velikosti 20 x 20cm, větvičku o délce 40 až 50 cm a síle do 2cm zbavené kůry, třeba z jabloně nebo vrby (pokud možno hladkou a rovnou), kožené řemínky, větší korálky, kovové kornoutky, kousek flauše, peříčka, cokoliv co nám padne do oka i jeden kus co nám zbyl ozdobí paličku aby nevypadala jen tak obyčejně...
Pracovní postup: Na větvičce uděláme zářez, drážku asi 4cm od konce a druhou asi 2cm od protějšího kraje. Jelenici namočíme do vody a jemně ji vyždímáme. Míček nabodneme na tyčku na konci se vzdálenější drážkou (můžeme si lehce větvičku zašpičatit) těsně k zářezu. Míček obalíme vlhkou kůži a konce zavážeme koženým řemínkem přes drážku. Kůži necháme uschnout. Oba konce řemínku u hlavičky paličky přizdobíme korálky. Do druhého zářezu uvážeme řemínky a ozdobíme je kovovými kornoutky s proužky flauše, korálky, peřím, no dle fantazie...
Palička je měkká a tak s ní můžete bez obav uhodit protivníka aniž by se mu cokoliv stalo. Je vhodná jak pro pěší indiány, tak pro jezdce. Jinak dámy a pánové, válečná palička je nepostradatelná věc každého bojovníka, nezapomínejme na to, že sbírání ran protivníka bylo prestižní záležitostí...
V této rubrice (Koláček) navrhuje střihy Indiánských šatů, které si sami můžete ušít. Poradí, co je vhodné a nevhodné jako doplněk, pro ty, kdo se poprvé účastní Indiánských válek jako účinkující.
Materiál:
Drobná kytičkovaná nebo vzorovaná látka (plátno, diftýn,může být i flanel nebo jednobarevný flauš ten je nejčastěji červený, tmavě modrý nebo zelený), pevná nit, jehla, nůžky, saténové stuhy, špendlíky, metr, tužka a papír na nákres střihu.
Látka:
Drobná kytičkovaná látka nebo látka s drobným vzorem nebo
jednobarevný flauš, osobně doporučuji tmavou látku neb šaty jsou pracovní. Látku seženeme v metráži v šířích 90cm (cena za metr cca 60-90kč) nebo 140cm (cena za metr cca 120-190kč), ale můžeme použít zvláště pak na první pokus vyřazené květované prostěradlo nebo povlečení (případně opraná barva dodá šatům dobovost a drobné dírky nejsou na závadu). nebo pokud máte dvě látky, které vám z něčeho zbyly klidně je nakombinujte, rukávy a tělo z jedné a klíny z jiné nebo rukávy a klíny z jedné a tělo z jiné... Krásné látky seženete v prodejnách patchworku, ale musím upozornit, že jsou poněkud drahé, proto je nedoporučuji hlavně na prvopokus. Co se týče flauše, cena je také někde jinde a to cca 400 - 500kč za běžný metr v šíři 140cm nebo vlněné sukno, to je cca za 250 - 300kč za metr. Flaušové šaty
vypadají výborně, když jsou zdobeny mušlemi courie, kelnatkami, mincemi a losími zuby nebo korálkovou výšivkou nebo jen stuhami. Jsou teplé a vhodné na zimu nebo do chladného počasí.
Nit:
Pro ruční šití doporučuji pevnou přírodní nit režného typu nebo
jeansovou nit v barvě látky, do šicích strojů nit, která se vám ve vašem stroji nebude cuchat z čehož vyplývá nit takovou, kterou máte vyzkoušenu. Nitě na stuhy vždy v barvě stuhy, na ně postačí klasické hedvábíčko.
Stuhy:
Saténové lesklé stuhy o šířce 3-5cm (cena za metr cca 10-15kč),
taftové stuhy nejsou tak lesklé, ale jejich cena je o něco nižší. Vcelku jedno které použijete, záleží hlavně na barvách, která se vám bude hodit k látce. Je jedno jestli zvolíte jednu, dvě nebo dokonce tři barvy i různé šíře stuh, nejsou na závadu. V tom se vcelku meze nekladou. Záleží na vašem vkusu a zvolené látce.
Střih:
Prozkoumejte, který typ šatů by vám nejlépe seděl dle vaší postavy
(berte ohled na to, jsem malá štíhlá, silnější s malou postavou, střední postava s plnými prsy, vysoká, štíhlá, atd...) Jedná se hlavně o to aby jste se v šatech cítili dobře. Střihy se liší v maličkostech, ale i ty dělají často hodně, ne každé ženě třeba vyhovují nesešité rukávy nebo naopak jiná preferuje rukávy k zápěstí, jiná do poloviny předloktí, to je hodně individuální. Nastříhané jednotlivé kusy připravíme na samotné sešívání. Začistíme spodní lem šatů a našijeme na něj stuhy (kraje saténových i taftových stuh opálíme zapalovačem aby se netřepily) . Rukávům začistíme lem, buď jen u zápěstí nebo ze všech třech stran, pokud jsou rukávy volné a našijeme na ně stuhy.
Šití:
Základem všech typů šatů je tělo a rukávy, dále pak klíny do sukně šatů
nebo klíny pod rukávy. Jednotlivé díly začistíme a našijeme na ně stuhy.
Počet stuh a jejich barevná kombinace je vcelku osobní a dle možností nebo kompozici. Nejdřív sešijeme ramena těla šatů, ale necháme si místo na výstřih, ten vystřihneme nakonec. K tělu šatů přišíváme rukávy (rukávy buď sešijeme nebo je necháme volně nesešité a začistíme jejich okraje) flaušovou látku olemujeme stuhou a tím je i začistíme a plátno dvakrát zahneme a sešijeme. Rukávy sešité bývají o něco užší než ty volné. Pokud máme klíny i pod rukávy přišijeme je před sešitím rukávů a to tak, že přeložíme čtverec látky na trojúhelník a dvě horní strany přišijeme k rukávu a dvě boční strany k tělu šatů. Spodní lem šatů i
klínů olemujeme jako rukávy. Nakonec sešíváme samotné tělo šatů, buď do něj všíváme ještě klíny nebo jej sešíváme rovnou, záleží na střihu šatů. Nakonec vystřihneme výstřih, který olemujeme buď stuhou nebo šikmým proužkem z látky, jako jsou šaty. Doporučuji si jednotlivé díly k sobě před šitím sešpendlit. Pro všechny střihy platí, že rozměry jsou na postavu cca 165 až 170cm výšky a cca 60 - 75 kg. jednotlivé střihy je třeba upravit dle postavy podle parametrů: rukávy jestli mají být 3/4 nebo až k zápěstí a jestli budou sešité nebo volné,délka sukně by měla být cca do půlky lýtek nebo o malinko delší. Po přepásání šatů opaskem se maličko zkrátí. Nikdy by však neměli být vidět kolena,
délka by měla být po opásání někde v polovině lýtek nebo o málo delší!!!!
1. Sešité rukávy a klíny přesahující přes sukni. Možno pod rukávy vsadit klíny,pro lepší pohyb v šatech ale není podmínkou. Klíny pod rukávy jsou vhodné pro silnější postavy, umožňují lepší pohyb v šatech. Rukávy lze udělat nesešité, ale měli by být o malinko širší.
2. Opět sešité rukávy a tentokrát klíny zároveň s dolním lemem. Opět lze doplnit klíny pod rukávy. Rukávy také mohou být nesešité, ale širší.
3. Sešité rukávy a tělo z jednoho kusu opět můžeme doplnit klíny pod rukávy. I rukávy lze udělat bez sešití, ale je třeba je rozšířit.
4. Sedlo z jednoho kusu, jako u kožených šatů s volnými rukávy a
přesahujícími klíny. Volné rukávy jsou pohodlné a vzdušné a praktické třeba pro kojící matky.
5. Opět sedlo z jednoho kusu, ale s klíny zároveň s dolním lemem.
6. Sedlo z jednoho kusu a jednoduchým tělem můžou mít rukávy užší a sešité nebo širší a volné. Sedlo z jednoho kusu a jednoduchým tělem se sešitými rukávy je možno doplnit klíny pod rukávy. Pokud si nejste jisti, že jste naměřili střih dobře použijte bílé vyřazené prostěradlo z něj nastříhejte jednotlivé kusy a sešpendlete spínacími špendlíky.
Zkuste si tento výtvor obléknou tím zjistíte co a jak. Jestli potřebujete
širší rukávy, jestli vám vyhovují rukávy sešité či volné, jak se cítíte v těle šatů, jak jsou šaty dlouhé nebo naopak krátké. Rozhodně se vyplatí toto absolvovat v případě, že jste si koupili pěknou látku, byla by to opravdu škoda. V tomto případě opravdu platí dvakrát měř a jednou řež.
Osobní názor:
Co se týče flaušových šatů více se cítím ve volných rukávech, jednak v létě úžasně větrají a mám pohyblivé celé ruce. U látkových mi ale u 3/4 rukávů, více vyhovují užší a sešité u dlouhých širší a volné, ale opravdu to chce vyzkoušet, co komu vyhovuje, je to totiž dost individuální. Některým ženám vyhovují spíše užší rukávy a sešité na ryze pracovních šatech, jiným je to jedno. Zkoušejte a tvořte. Co se týče stuh, lépe vypadají ty saténové, mají hezčí barvy, ale zase se s nimi hůř pracuje, dost se třepí a jezdí po látce, ale jak už jsem psala je to o tom si vše vyzkoušet a přeci jen každý máme jiný vkus.
Překvapivě mnohdy vypadají barevně nesourodé stuhy na látce nejlépe, třeba modrá stuha na červených šatech a opačně.
Ludmila Koláček Zusková (Waštelo Čaglíška Wo) atheliercakee@seznam.cz 777/992022
Radek Hawran Schunkaha Na-pin je bývalý Dakota, adoptovaný zástupci kmene Sauko, do rodiny Sauků a Foxů.Tyto kmeny obývali území velkých západních jezer až po centrální prérie. Není to jeho hobby, ale plnně životní víra, dnes se říká životní styl. Vše co umí a ví, nemá jen z knih a muzeí. Celý život žije v souznění s přírodou. Do své tvorby dává svou duši a srdce, tak jako indiáni dříve, proto vidíte staré umění.
Vyrábí i výstroj,výzbroj a doplňky evropských národů a do různých období od starověku až po novověk.
Další tvorbu si můžete prohlédnout na těchto stránkách a pokud se vám něco líbí, kontaktujte Radka Hawrana Schunkaha Na-pin
https://www.facebook.com/pages/SCHUNKAHA-NA-PINRU%C4%8CN%C3%8D-ZAK%C3%81ZKOV%C3%81-V%C3%9DROBA-NEJEN-PRO-NAD%C5%A0ENCE-HISTORIE/112041082520